22.8.2018

Last Updated on

 

Konečne sa vám na účte zjavil prvý zárobok za vašu aplikáciu zverejnenú na Google Play.  No ak ste z Európy, treba si dať pozor na byrokratické osobitosti európskeho právneho systému.

Väčšina európskej legislatívy totiž vyžaduje vydať faktúru za každý príjem na vašom účte, nevynímajúc ani vyplatený zisk za vašu aplikáciu.

Apple si je vedomé tejto povinnosti a umožňuje faktúru zasielať priamo cez iTunnes Connect (návod). Google Play Support bolo zo začiatku zmätené z našej požiadavky zaslať im faktúru, no nakoniec sme tento medzinárodný byrokratický uzol rozmotali.

Google Play nevyžaduje zasielanie faktúr ale…

Google Play Support nás prehodilo na Google Merchant Support alebo na payments-support@google.com. Informovali nás, že Google nevyžaduje zasielanie faktúr za platby, ktoré vyplatilo.

Napriek tomu, ak chcete byť ctihodným občanom a nasledovať lokálne (v našom prípade české) zákony, prevedieme vás postupom fakturácie pre Google.

Fakturácia sa skladá z dvoch hlavných krokov: Na vašom účte musíte nájsť doklad o platbe „Payment Receipt“. Nájdite adresu Google spoločnosti, ktorá vám peniaze zaslala a použijete ju ako adresu Odberateľa na faktúre. Potom už len vystavte faktúru a pridajte do účtovníctva.

Prejdime si to jedno po druhom.

Ako sa dostať k „Payment Receipt“

Aby ste sa mohli nalogovať do svojho payments profile, musíte poznať svoje Merchant ID a admin e-mail. 

Ak sa vám nedarí vypátrať Merchant ID, nevadí, tu je  návod z Payment Center Support .

  1. payments profile kliknite na Subscription and Services.
  2. V sekcii Google Merchant Wallet Account, vyberte Manage.
  3. V sekcii Transactions, zvoľte View Transactions and Documents.
  4. Vidíte Automatic payment: Bank Account, zvoľte Show Details
  5.  Pod logom Google je adresa Google spoločnosti, ktorá spracovávala vaše vyplatenie. Na túto adresu môžete vystaviť svoju faktúru.

Pridajte adresu Google spoločnosti do faktúry ako Odberateľa a vložte faktúru do účtovníctva, Googlu to posielať netreba.

*Jedna dobrá rada navyše: Nastavte si vlastný minimálny limit*

Neprerobte na vyplácaní peňazí za apku v Google Play. Vyplatenie zárobku môže byť koniec koncov nevýhodné, ak si nenastavíte minimálny limit peňazí, ktorý vám bude Google posielať.

Vaša banka totiž pravdepodobne účtuje poplatok za medzinárodný transfer a môže si tak strhnúť veľkú časť vášho Google príjmu. Minimálny limit je automaticky nastavený podľa Supportu na $1 USD, ak vám vyplácajú vašu lokálnu menu a $100 USD, ak idú peniaze v USD.

Zmeniť sa to dá v menu naľavo pod Nastavenia platieb – „Payment Settings“ na vašom vývojárskom Google Play Console účte.

Zhruba v strede stránky je Plán platieb. Tam si nastavíte limit na vyšší a hoci peniaze nabudú prichádzať na účet tak často, ani banka vám tak často nebude strhávať za zahraničný prevod.  Nastavenia platieb sa aktualizujú každých 24 hodín.

Tento návod sme spísali výlučne pre naše potreby. Nie sme odborníci na dane ani právne situácie, preto odporúčame poradiť sa so svojím daňovým či právnym poradcom. Každý prípad môže mať svoje špecifiká.

Veľa šťastia!

Potrebujete pomôcť? Ozvite sa nám.


Chcete viac?

Chceli by ste čítať viac člákov alebo mať rovno vlastnú mobilnú aplikáciu?

Ak chcete nahliadnuť „pod pokličku“, zdieľajte s nami svoj mail.   Chci víc

Hľadáte tím, ktorý vám pomôže s projektom? Poraďte sa s Vláďom:  skoumal@skoumal.com.

Nakukni k nám!

Jak vytvořit zadání k softwaru a nezbláznit se z toho? Honza to prezradil v jednej z jeho prednášok!

 

Zuzana Pápayová