22.8.2018

Konečne sa vám na účte zjavil prvý zárobok za vašu aplikáciu zverejnenú na Google Play.  No ak ste z Európy, treba si dať pozor na byrokratické osobitosti európskeho právneho systému.

Väčšina európskej legislatívy totiž vyžaduje vydať faktúru za každý príjem na vašom účte, nevynímajúc ani vyplatený zisk za vašu aplikáciu. Apple si je vedomé tejto povinnosti a umožňuje faktúru zasielať priamo cez iTunnes Connect (návod TU). Google Play Support bolo zo začiatku zmätené z našej požiadavky zaslať im faktúru, no nakoniec sme tento medzinárodný byrokratický uzol trpezlivo rozmotali.

Google Play a faktúry

Google Play Support nás prehodilo na Google Merchant Support dostupné TU alebo na payments-support@google.com. Informovali nás, že Google nevyžaduje zasielanie faktúr za platby, ktoré vyplatilo. Napriek tomu, ak chcete byť ctihodným občanom a nasledovať lokálne (v našom prípade české) zákony, prevedieme vás postupom fakturácie pre Google.

Fakturácia sa skladá z dvoch hlavných krokov: Na vašom účte musíte nájsť doklad o platbe „Payment Receipt“. Nájdite adresu Google pobočky, ktorá vám peniaze zaslala a použijete ju ako adresu Odberateľa na faktúre. Potom už len vystavte faktúru a pridajte do účtovníctva.

Prejdime si to jedno po druhom.

Ako sa dostať k „Payment Receipt“

Aby ste sa mohli nalogovať do svojho payments profile, musíte poznať svoje Merchant ID a admin e-mail. 

Ak sa vám nedarí vypátrať Merchant ID, nevadí, tu je  návod z Payment Center Support .

  1. payments profile kliknite na Subscription and Services.
  2. V sekcii Google Merchant Wallet Account, vyberte Manage.
  3. V sekcii Transactions, zvoľte View Transactions and Documents.
  4. Vidíte Automatic payment: Bank Account, zvoľte Show Details
  5.  Pod logom Google je adresa Google pobočky, ktorý spracovával vaše vyplatenie. Na túto adresu môžete vystaviť svoju faktúru.

Pridajte adresu Google pobočky do faktúry ako Odberateľa a vložte faktúru do účtovníctva, Googlu to posielať netreba.

*Jedna dobrá rada navyše: Nastavte si vlastný minimálny limit*

Neprerobte na vyplácaní peňazí za apku v Google Play. Vyplatenie zárobku môže byť koniec koncov nevýhodné, ak si nenastavíte minimálny limit peňazí, ktorý vám bude Google posielať. Vaša banka totiž pravdepodobne účtuje poplatok za medzinárodný transfer a môže si tak strhnúť veľkú časť vášho Google príjmu. Automaticky je minimálny limit podľa Support nastavené na $1 USD, ak vám vyplácajú vašu lokálnu menu a $100 USD, ak idú peniaze v USD.

Zmeniť sa to dá v menu naľavo pod Nastavenia platieb – „Payment Settings“ na vašom vývojárskom Google Play Console účte. Zhruba v strede stránky je Plán platieb. Tam si nastavíte limit na vyšší a hoci peniaze nabudú prichádzať na účet tak často, ani banka vám tak často nebude strhávať za zahraničný prevod.  Nastavenia platieb sa aktualizujú každých 24 hodín.

Veľa šťastia!

Ak chcete zdieľať vašu skúsenosť či postrehy, radi si ich prečítame v komentároch pod článkom.

Zuzana Pápayová