Ako vystaviť faktúru za platbu od Google Play

24. 09. 2021

 

Konečne sa vám na účte zjavil prvý zárobok za vašu aplikáciu zverejnenú na Google Play.  No ak ste z Európy, treba si dať pozor na byrokratické osobitosti európskeho právneho systému.

Väčšina európskej legislatívy totiž vyžaduje vydať faktúru za každý príjem na vašom účte, nevynímajúc ani vyplatený zisk za vašu aplikáciu.

Apple si je vedomé tejto povinnosti a umožňuje faktúru zasielať priamo cez iTunnes Connect (návod). Google Play Support bolo zo začiatku zmätené z našej požiadavky zaslať im faktúru, no nakoniec sme tento medzinárodný byrokratický uzol rozmotali.

Google Play nevyžaduje zasielanie faktúr ale…

Google Play Support nás prehodilo na Google Merchant Support alebo na payments-support@google.com. Informovali nás, že Google nevyžaduje zasielanie faktúr za platby, ktoré vyplatilo.

Napriek tomu, ak chcete byť ctihodným občanom a nasledovať lokálne (v našom prípade české) zákony, prevedieme vás postupom fakturácie pre Google.

Fakturácia sa skladá z troch hlavných krokov: Musíte sa dostať na váš účet Googe Payment Center. Google adresu, na ktorú vystavíte faktúru nájdete v Terms of Service. Faktúru vystavíte a pridajte do účtovníctva.

Prejdime si to jedno po druhom.

Ako sa dostať k „Terms of Service“

Aby ste sa mohli nalogovať do svojho payments profile, musíte poznať svoje Merchant ID a admin e-mail. 

Ak sa vám nedarí vypátrať Merchant ID, nevadí, tu je  návod z Payment Center Support .

  1. payments profile zídite myšou na spodok web stránky na Terms of Service.
  2. Rozkliknite Terms of Service a vyhľadajte (CTRL+F) na stránke „Service Provider“
  3. Poprípade skúste pre Českú republiku, EEA a Švajčiarsko kliknúť SEM . V článku 12.4. vidíte adresu Google, ktorú máte ako „seller“ použiť.

Googlu vami vytvorenú faktúru posielať netreba. Pridajte adresu Google spoločnosti do faktúry ako Odberateľa a vložte faktúru do účtovníctva.

Je možné, že adresa Google Entity sa môže meniť, preto ju sem nenapíšeme rovno.

*Jedna dobrá rada navyše: Nastavte si vlastný minimálny limit*

Neprerobte na vyplácaní peňazí za apku v Google Play. Vyplatenie zárobku môže byť koniec koncov nevýhodné, ak si nenastavíte minimálny limit peňazí, ktorý vám bude Google posielať.

Vaša banka totiž pravdepodobne účtuje poplatok za medzinárodný transfer a môže si tak strhnúť veľkú časť vášho Google príjmu. Minimálny limit je automaticky nastavený podľa Supportu na $1 USD, ak vám vyplácajú vašu lokálnu menu a $100 USD, ak idú peniaze v USD.

Zmeniť sa to dá v menu naľavo pod Nastavenia platieb – „Payment Settings“ na vašom vývojárskom Google Play Console účte.

Zhruba v strede stránky je Plán platieb. Tam si nastavíte limit na vyšší a hoci peniaze nabudú prichádzať na účet tak často, ani banka vám tak často nebude strhávať za zahraničný prevod.  Nastavenia platieb sa aktualizujú každých 24 hodín.

Tento návod sme spísali výlučne pre naše potreby. Nie sme odborníci na dane ani právne situácie, preto odporúčame poradiť sa so svojím daňovým či právnym poradcom. Každý prípad môže mať svoje špecifiká.

Veľa šťastia!

 

Nakoukni k nám!

Sdílíme svět vývoje software na Instagramu. Máš otázky nebo chceš jenom pozdravit? Ozvi se nám na Instagramu.

Analytika v roce 2022: Jaké jsou nové trendy a co se změní?

Používáte data pro důležitá byznysová a marketingová rozhodnutí? Pokud ne, určitě s analytikou začněte. Mýlíme se příliš často – 3-6 krát …

Číst článek

Jak na analytiku v novém světe GDPR a cookies? Google chystá nový přístup.

Co Google chystá v nové privacy-first analytice a co můžete použít už dnes? S nástupem roku 2022 je v ČR …

Číst článek

Jak splnit nové podmínky na Google Play a nepřijít o své aplikace?

Držte si klobouky a čepice, bouře kolem bezpečnosti dat, transparentnosti, přímočarosti a soukromí začíná i na Google Play. Myslím, že se …

Číst článek

GW Train a SKOUMAL udělali krok k bezpečnějším železnicím

Nehody v drážní dopravě mnohdy generují velké materiální škody, škody na zdraví zúčastněných osob a nezřídka také ztracené lidské životy. …

Číst článek

Chci vědět víc