Ako sme našli zahraničného stážistu bez agentúr

21. 12. 2023

 

Už dlhšie sme chceli vo firme pozdvihnúť naše sebavedomie v komunikatívnej angličtine, no keďže každý pracujeme v rôznych kútoch krajiny, jazykové kurzy by neboli efektívne.

Zároveň sme mali núdzu o posilu do tímu – motivujúci vietor do marketingových plachiet.

Logika nepustí: dali sme dokopy naše premenné a vyšiel nám jednoznačný výsledok – potrebujeme zahraničného marketingového juniora, ktorý u nás absolvuje svoju zahraničnú stáž. Ten nás v tíme donúti komunikovať po anglicky a prinesie nový nadhľad.

Otázky, ktoré treba vyriešiť pri hľadaní stážistu

Prvé otázky, ktoré bolo treba vyriešiť, zneli:

  • Kde takého stážistu/stážistku hľadať?
  • Využiť ponuky agentúr?
  • Skúsiť hľadanie na vlastnú päsť?

Zvolili sme to druhé. Chceli sme európsku mobilitu otestovať na vlastnej koži a nájsť si ju sami. Najlepšie bez poplatkov, nezávisle a bez zbytočných papierovačiek. Chceli sme, aby bola zahraničná stáž win-win pre obe strany.

Nezávisle a bez poplatkov

Erasmusintern.org bol naším záchranným člnom v mixe agentúr a stránok sprostredkujúcich zahraničnú spoluprácu. Netvrdíme, že je to najlepší čln, ale bezpečne a ľahko nás doplavil tam, kam sme chceli.

Erasmusintern.org is the place where interns and internships meet,” hlása stránka. Registrácia firmy je pomerne rýchla a prehľadná. Žiadne poplatky. EÚ nám hľadanie stážistu naozaj uľahčila.

Dôležité sú len platné obchodné údaje, logo, kontakty, číslo VAT (teda DIČ, ktoré overí VIES EÚ), a potom čokoľvek, čo o vás chcete zverejniť medzi zahraničnými študentmi. Komunikatívnym jazykom je pravdaže angličtina.

Proces hľadania toho pravého

Postup: Ponuku na stáž, teda internship, nahodíte cez menu v pravom rohu – “Add Internship”. Pre firmy z IT odboru, ako sme aj my, je otvorená aj podkategória “Digital Opportunities”, kde ponúkate “strechu nad hlavou” mladému digitálnemu nadšencovi, ktorý vás na oplátku “digitálne” obohatí. Stáž musíte dostatočne špecifikovať nielen profesionálne, ale aj časovo, keďže program Erazmus+, cez ktorý si hľadáte svojho študenta-stážistu, umožňuje stáže od 2 do 12 mesiacov medzi EÚ krajinami.

My sme do mesiaca mali cca 10 záujemcov o našu skromnú ponuku Junior Marketing Assistant. Uchádzači poslali nielen svoje životopisy, ale aj motivačné listy. Môžete ich odmietnuť (Reject) hneď, zaradiť do druhého kola (Short-listed), oznámiť im, že s nimi chcete interview (Interview), alebo že ich najímate (Hire). Mnohí uchádzači sa ozvú aj priamo na e-mail, ak ho uvediete.

Ďalšie kroky sú už len o vašich interných procesoch. My sme mali skvelú skúsenosť a dúfame, že Mario, náš bulharský stážista, ktorý prišiel z holandskej univerzity, si to pochvaľoval v súkromí tak isto, ako v rozhovoroch s nami.

Právne a byrokratické pasce? Neodôvodnené strachy

Do vybavovania potrebných papierov sme išli s veľkou nechuťou. Mysleli sme si, že práve v tomto bode preberajú agentúry obrovské bremeno z pliec firmy a vybavia tie tony papierov. Skutočnosť? Nie je to o nič komplikovanejšie ako bežná stáž či DPP.

Alfou aj omegou je tzv. Learning Agreement – dokument, ktorý špecifikuje základné právne aj daňové vzťahy medzi firmou a univerzitou, z ktorej stážista prichádza. Learning Agreement prináša so sebou stážista z jeho univerzity, vy ho nemusíte nikde zháňať. Zmluva upravuje základné poistenie, mlčanlivosť, počet hodín, miesto výkonu práce a pracovné úlohy. V žiadnom prípade od vás nežiada najať stážistu po ukončení stáže, ani platiť mu. Každý stážista totiž dostáva grant od EÚ. Ak sa však rozhodnete stážistovi neplatiť nič navyše, uvádzajte to hneď pri opise stáže.

Ako pri každom študentovi, ktorého zamestnávate a ktorému platíte, pošlite svojej účtovníčke/účtovníkovi nielen zmluvy, ale aj potvrdenie o návšteve školy (v angličtine “Proof of Enrolment”).

Zahraničná stáž podľa vášho gusta

Aké ďalšie zmluvy so stážistom podpíšete je len na vás, európske normy to špecificky neupravujú. Keďže sme sa rozhodli pridať Mariovi ku grantu aj motivačnú sumu, podpisovali sme Internship agreement a českú DPP podľa § 75 Zákoníka práce č. 262/2006 Sb. V obidvoch zmluvách sme upresnili mlčanlivosť, miesto výkonu práce, plat, umiestnenie a úlohy, počet hodín, dovolenku a jej podmienky. V anglickej zmluve sme oboznámili Maria s nutnosťou podpísať aj českú zmluvu: “Before commencing the internship, the student would be required to sign the Czech work agreement Contract of services (DPP “Dohoda o provedení práce” in Czech).”

Zvyšok priebehu zahraničnej stáže je potom vo vašej réžií. Naše “tenkrát po prvé” bolo značne intuitívne. Uvoľnená atmosféra umožnila Mariovi angažovať sa v úlohách, ktoré dlho ležali prachom alebo sme ani nevedeli, že niekde ležia. Začali sme objavovať neprebádané územia marketingu a navyše – komunikácia v angličtine nám na firemnom čete zostala dodnes, hoci Mario už opustil naše rady.

V prípade, že stále váhate, či je zahraničný stážista to pravé orechové a máte otázky, ktoré článok nezodpovedal a my by sme mohli, ozvite sa na [email protected], alebo zanechajte za sebou stopu v komentároch 🙂

Ako naše neisté prvé kroky vo svete stážistov vnímal Mario, sa dozviete v jeho článku Internship Experience at SKOUMAL Studio .


Chcete viac?

Chceli by ste čítať viac člákov alebo mať rovno vlastnú mobilnú aplikáciu?

Ak chcete nahliadnuť „pod pokličku“, zdieľajte s nami svoj mail.   Chci víc

Hľadáte tím, ktorý vám pomôže s projektom? Poraďte sa s Vláďom:  [email protected].

Nakukni k nám!

Jak vytvořit zadání k softwaru a nezbláznit se z toho? Honza to prezradil v jednej z jeho prednášok!

 

Vývoj mobilní aplikace: 11) Funguje mi vůbec ta aplikace? A co v ní dělají uživatelé?

Vývoj mobilní aplikace má mnoho různorodých aspektů, které je dobré vědět. V následujícím seriálu Vám představujeme jednotlivé díly, které Vás …

Číst článek

Vývoj mobilní aplikace: 10) Jak na soukromí v aplikaci, nebo jak zvládnout schvalování na storech

Vývoj mobilní aplikace má mnoho různorodých aspektů, které je dobré vědět. V následujícím seriálu Vám představujeme jednotlivé díly, které Vás …

Číst článek

Vývoj mobilní aplikace: 9) Jak na Google Play a AppStore a jestli vůbec

Vývoj mobilní aplikace má mnoho různorodých aspektů, které je dobré vědět. V následujícím seriálu Vám představujeme jednotlivé díly, které Vás …

Číst článek

Kontakt